תמ"א 38 - כל מה שאתם צריכים לדעת

תמ"א 38 - כל מה שאתם צריכים לדעת

תמ"א 38, או בשמה המלא תוכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה, התקבלה בשנת 2005 ושינתה את דרך ההתנהלות של תהליכי התחדשות עירונית. מאז נוספו לתמ"א תיקונים ההופכים אותה לאטרקטיבית יותר ומקדמים ביצוע פרויקטים פוטנציאלים.


אנחנו ב"אביב בעיר" נשענים על נסיון עשיר בתחום לאחר שביצענו ותכננו עשרות פרוייקטים לרבות במסגרת תמ"א 38. ההיכרות שלנו עם השטח מוכיחה לנו, בכל פעם מחדש, שדיירים המקבלים מידע מקצועי ואיכותי מבצעים את ההחלטות הנכונות לגביהם, ובכך תורמים להתחדשות העירונית סביבם ולביטחון האישי שלהם ושל היקרים להם.

 

אתם מוזמנים לראות פרויקטים שביצענו במסגרת תמ"א 38 >> 
 

בעמוד זה אנו מנסים לספק את מידע בסיסי וחשוב לגבי תמ"א 38. כמובן שכדי לקבל החלטה שקולה ונכונה חשוב שתקבל מידע נוסף. אנו נשמח להגיע לבניין שלכם, לדבר, לשמוע שאלות ולראות כיצד הסיפור שלנו והסיפור שלכם יכולים להתחבר.
 

לקביעת פגישה עם המומחים של "אביב בעיר" >> 

 


 

למה צריך תמ"א 38?

במילה אחת - בטיחות. מדינת ישראל יושבת באזור הנקרא השבר הסורי-אפריקאי, אזור בעל סבירות גבוהה לרעידות אדמה. במטרה לספק מענה למקרים שכאלה, נקבעה תמ"א 38 שמטרתה היא לחזק מבנים מפני רעידות אדמה. עם השנים והאיומים המתחלפים, התמ"א החלה לתת גם מענה לנושא הביטחוני, כך שברוב הפרויקטים תוספת הבניה העיקרית (25 מ"ר) נבנית כממ"ד (מרחב מוגן דירתי). מעבר לכך, תמ"א 38 תורמת לחידוש המרחב העירוני על ידי שיפוץ חיצוני של המבנים התורם לנראות הכללית של אזור המגורים.

 


 

מהם התיקונים שנוספו לתמ"א 38?


כאשר התמ"א אושרה בשנת 2005 החוק אפשר תוספת של קומה אחת או קומה וחצי והוספת 25 מ"ר לדירות הקיימות. עם השנים נוספו שני תיקונים, אשר אפשרו את מימוש התמ"א בשני מסלולים שונים:

 

  • תמ"א 38 תיקון 2 - אושר בשנת 2010. התיקון מאפשר תהלך של פינוי-בינוי, כלומר הריסת בניין קיים והקמת בניין חדש הכולל תוספת של קומה אחת לפחות. עם זאת, על פי תיקון זה לא ניתן לחרוג מקווי הבניין המקוריים.
  • תמ"א 38 תיקון 3 - אושר בשנת 2012. מאפשר תוספת בנייה של עד 2.5 קומות לבניין שיחוזק במסגרת התמ"א, זאת בנוסף לאישור להרחבת הדירות הקיימות בעוד 25 מ"ר.

 


 

איך ניתן לדעת על אילו בניינים חלה התמ"א?

 

קיימים שני קריטריונים ברורים המאפשרים לדעת האם הבניין זכאי לזכויות הניתנות מתוקף התמ"א. 

  • בניינים שההיתר לבנייתם ניתן לפני שנת 1980.
  • בניינים בעלי 3 קומות ויותר. בניינים אשר בהם פחות מ – 3 קומות נהנים מזכויות מצומצמות יותר של התמ"א.

מכיוון שלא תמיד קל לקבל מידע מדויק על היתר הבניה של הבניין, ומכיוון שכמו בכל חוק' גם כאן קיימים ניואנסים נוספים שכדאי לשים לב אליהם, אנו ממליצים לבדוק את נושא הזכאות של הבניין עם המומחים של "אביב בעיר" בפגישה שאינה מחייבת אתכם בשום צורה שהיא.
 


 

מה הדיירים מקבלים?


בכל בניין' תוכנית התמ"א משתנה בהתאם לתוכניות וזכויות הבניין, ובהתאם לסוג התמ"א שנבחרה. עם זאת, התוכנית יכולה לכלול – תוספת חניות, עיצוב סביבתי, הוספת מעלית חדשה, שיפוץ חדר מדרגות, שיפוץ ועיצוב חזיתות המבנה.

חשוב לזכור - על פי תמ"א 38 בכל הבניינים שעוברים חיזוק כנגד רעידות אדמה החיזוק נעשה על פי התקן הישראלי 413 ו – 2413, וכי לכל דירה נוסף שטח בנוי של עד 25 מ"ר ומרפסת שמש.

 


 

מי מממן את כל זה?


אנחנו. תמ"א 38 מאפשרת לדיירים בבניינים העומדים בקריטריונים ליהנות משיפוץ מאסיבי לבניין ולדירות, חיזוק הבניין כנגד רעידות אדמה ועליה בערך הדירות בבניין זאת ללא כל השקעה מצידם. אנחנו – היוזמים והמבצעים של התמ"א– לוקחים על עצמינו את כל האחריות לקידום וביצוע הפרויקט, כך שבסופו אתם נהנים מדירות משודרגות, ולרשותנו עומדות דירות אותן אנו יכולים למכור לדיירים חדשים.

 


 

כיצד בוחרים חברה מבצעת עבור תמ"א 38?


בבואכם לבחור חברה מבצעת, חשוב שתתעכבו על מספר פרמטרים חשובים:

 

  • ניסיון - ניסיון עשיר של החברה המבצעת הוא אחד הפרמטרים החשובים. חברה עם נסיון תדע מהם המהלכים הבירוקרטים הנדרשים, תספק לכם מידע  איכותי ותדע להעריך בצורה מדויקת את נושא הזמנים. כמו כן, חברה בעלת נסיון מקצועי מעסיקה לרוב בעלי מקצוע שעובדים איתה זמן רב ויכולה להתחייב על איכות הביצוע.
  • שביעות רצון - פרמטר זה נגזר מהפרמטר הקודם. חברה בעלת נסיון יכולה לחבר אתכם עם דיירים מפרויקטים קודמים ואתם תוכלו לקבל מידע על צורת ההתנהלות שלה ועל שביעות הרצון של לקוחותיה הקודמים.
  • התנהלות - התנהלות שקופה ומקצועית תאפשר לכם לדעת בדיוק מהו התהליך מולו אתם עומדים ותתרום לתחושת הביטחון שלכם מול החברה המבצעת. חשוב שתבדקו את דרך ההתנהלות שלהם לפני שאתם נכנסים לשלבי התמ"א, על מנת שלא תמצאו עצמכם מול חברה שהופכת את עורה ברגע שאתם חותמים.